Etnografski muzej, Zagreb, bio je domaćin sinoćnjoj promociji Početnice za rad i radost „Cijanotipija: magično plava stara fotografska tehnika“ autorice Martine Mladenović, dipl.nov./dipl.muz., Voditeljice odjela baštine Kulturno-povijesnog centra Sisačko-moslavačke županije. Početnicu su promovirali moderatorica dr.sc. Željka Jelavić, muzejska savjetnica i voditeljica muzejske edukacije EMZ, ravnatelj KPC SMŽ prof. Ivica Valent i sama autorica. Okupljenoj publici promotori su prezentirali cijanotipiju, fotografsku tehniku bez fotoaparata u kojoj su rezultat prekrasne plave slike, u našem slučaju biljnih motiva, budući da se autorica u radu najčešće služi svježim ili suhim biljem iz herbarija. Početnica tako sadrži upute za rad s opisanim potrebnim priborom za svakoga tko se želi i sam okušati u izradi cijanotipijskih radova te donosi i kratki pregled povijesti tehnike, kao i općenite povijesti fotografije s pripadajućim primjerima i opisima, od prve trajne fotografije „Pogled s prozora u Le Grasu“ J. N. Niepcea iz 1826. godine. Jedno poglavlje početnice posvećeno je i autoričinom učitelju sisačkom fotografu i „enciklopediji“ fotografskog znanja Miroslavu Arbutini Arbeu uz prikaz ostalih starih fotografskih tehnika poput Mokrog kolodija ili Van Dyke Browna koje Arbe također izrađuje i promovira kroz svoj Centar za stare fotografske tehnike „Atelier Siscia“. Velika pozornost u početnici posvećena je i plavim čarobnjacima – djeci, budući da u svom radu autorica provodi brojne radionice s brojnim vrtićima i školama, ali i knjižnicama, pa je tako nedavno početnica uz prateću radionicu predstavljena i u Gradskoj knjižnici u Rijeci. Sinoćnjoj promociji nedostajala je jedino recenzentica početnice prof. Ljiljana Lekanić-Kljaić, no svojim vedrim duhom je svakako bila s nama, a i kroz glas i čitanje recenzije od strane dr.sc. Jelavić.
Uz promociju početnice otvorena je i prateća izložba „Cijan&Čaj“ koja donosi svojevrsni autoričin hommage ritualnim svojstvima obje discipline u kojima neizmjerno uživa – tehnici cijanotipije i proslavi života uz šalicu toplog čaja. Za obje discipline koristi se bilje, izložba donosi 13 radova biljnih otisaka na papiru A3 formata u cijanotipiji, a u ritualu ispijanja čaja koriste se biljke koje nam krijepe duh i tijelo. Čaj koji su posjetitelji mogli kušati bio je japanski Kukicha čaj, čaj od tostiranih grančica biljke čajevac (lat. Camellia sinensis). U postavu izložbe nalaze se čajni setovi i ostali predmeti vezani za kulturu ispijanja čaja koje autorica skuplja preko 20 godina, a među predmetima istaknuti su za čaj vezani pokloni sa svih strana svijeta kojoj autorici poklanjaju prijatelji (inicijali na legendama) sa svojih putovanja. Kaže se kako je i svaka šalica čaja svojevrsno putovanje, ono kontemplativno, meditativno, mentalno, ali i emotivno, unutarnje, intimnno. Kao i cijanotipija, koja je i izum i otkriće i inspiracija koja traje stoljećima podsjećajući nas kako je ljepota života često skrivena u malim i jednostavnim stvarima.
Izložbu je moguće pogledati u idućim tjednima u radnom vremenu Etnografskog muzeja, Zagreb, a pravovremeno ćemo objaviti i termine radionica cijanotipije za djecu i odrasle koje će autorica održati za zainteresiranu javnost.
Foto: Nina Koydl, EMZ