Izložbom „Cijan&Čaj“ predstavljena početnica „Cijanotipija, magično plava stara fotografska tehnika“

Izložbom „Cijan&Čaj“ predstavljena početnica „Cijanotipija, magično plava stara fotografska tehnika“

U Majstorskoj radionici predstavljena je  početnica “Cijanotipija, magično plava stara fotografska tehnika” i otvorena je prateća izložba “Cijan&Čaj” autorice Martine Mladenović, voditeljice Odjela baštine Kulturno-povijesnog centra Sisačko-moslavačke županije. Početnicu “Cijanotipija, magično plava stara fotografska tehnika: Početnica za rad i radost!” predstavili su recenzentica prof.  Ljiljana Lekanić-Kljaić, ravnatelj Kulturno-povijesnog centra Sisačko-moslavačke županije Ivica Valent i autorica početnice i izložbe Martina Mladenović. Kada je autorica govorila o svojim višegodišnjim suradnjama s osnovnim školama i najdražim, pardon najdužim, suradnjama s Učeničkim zadrugama OŠ „Mate Lovraka“ i „Jabukovac“ iz Petinje, srdačno je zahvalila voditeljici UZ „Lovreki“ učiteljici Ivani Švragulji te voditeljici UZ „Jabučice“ prof. Maji Ostojić koje su okupljenoj publici također podijelile svoje dojmove o zajedničkoj suradnji. Dio promocije u kojem se detaljno objasnio postupak izrade tehnike odlično je odradila Tonka Katarina Švragulja, zadrugarka Lovrekica i asistentica cijanotipistica i vrsna herbaristica! Pokazivala je izloženi potreban pribor i opremu za cijanotipiju, kao i suhe biljke iz herbarija koje obično koristimo u radu kako bi stvarali kreativne radove u plavoj boji.

„Cijanotipija, magično plava stara fotografska tehnika“ početnica je za rad i radost, donosi kratki pregled povijesti tehnike i fotografije općenito i obogaćena je brojnim fotografijama i cijanotipijskim radovima od kojih su mnogi nastali na radionicama s djecom. Sadrži i opis te potrebni pribor za izradu cijanotipijskih radova na papiru i služit će svakomu tko se poželi upoznati s ljepotom cijanotipije i početi sam izrađivati plavo-čarobna djela. U poglavljima „Magična plava“ i „Nacrtaj mi nebo“  autorica donosi komadić povijesti umjetnosti jer piše o tome kako je plava boja, izuzetno rijetka u prirodi, bila velik dio povijesti raritet te se tek izumom sintetičkog pigmenta u 19. stoljeću počela slobodnije upotrebljavati, a sintetičke boje i pigmenti su zamijenili one dobivene iz minerala (Lapis lazuli) i biljaka (indigo).

Autorica s ponosom i zahvalnošću spominje i svog učitelja, u publici prisutnog sisačkog fotografa Miroslava Arbutinu Arbea, čarobnjaka koji uz cijanotipiju izrađuje i ostale stare fotografske tehnike (također uz primjere fotografija opisane u početnici) poput mokrog kolodija, gumoil printa, kalotipije, Van Dyke browna… U početnici su spomenuti i ostali (rijetki) klubovi, savezi, ateljei i pojedinci koji se danas bave cijanotipijom, kao i činjenica kako o samoj cijanotipiji nema literature na hrvatskom jeziku osim nekoliko završnih radova studentica Grafičkog fakulteta koje su prepoznale kreativne mogućnosti ove divne, stare i pomalo zaboravljene tehnike. Početnica završava uputama s fotografijama i procesom izrade jednog cijanotipijskog rada te donosi mozaik radova autorice koja je tehniku naučila 2019. godine za vrijeme pandemije.

Divan početak i kraj početnice čine uvodni tekst ravnatelja Kulturno-povijesnog centra Sisačko-moslavačke županije Ivice Valenta „Povratak u plavo: cijanotipija kao most između prošlosti i budućnosti“ te recencija povijesničarke umjetnosti i dugogodišnje profesorice likovne umjetnosti Ljiljane Lekanić-Kljaić „Cijanotipija – magično plava“.

Prateća izložba Cijan&Čaj ceremonija je cijanotipije i čaja, svojevrsni autoričin hommage ritualnim svojstvima obje discipline u kojima neizmjerno uživa – tehnici cijanotipije i proslavi života uz šalicu toplog čaja. Za obje discipline koristi se bilje, izložba donosi 13 radova biljnih otisaka na papiru u cijanotipiji, a u ritualu ispijanja čaja koriste se biljke koje nam krijepe duh i tijelo. Dio izložbe posvećen cijanotipiji donosi svu potrebnu opremu za izradu tehnike, kao i 13 biljaka korištenih za izradu radova izložbe, otvorene na petak 13-ti!  Čajevi koji su posjetitelji mogli kušati na otvorenju bili su japanski Kukicha čaj, čaj od tostiranih grančica biljke čajevac (lat. Camellia sinensis) te cvijeta sljeza.

U postavu izložbe nalaze se čajni setovi i ostali predmeti vezani za kulturu ispijanja čaja koje autorica skuplja preko 20 godina, a među predmetima istaknuti su za čaj vezani pokloni sa svih strana svijeta kojoj autorici poklanjaju prijatelji (inicijali na legendama) sa svojih putovanja. Kaže se kako je i svaka šalica čaja svojevrsno putovanje, ono kontemplativno, meditativno, mentalno, ali i emotivno, unutarnje, intimno…

Posjetitelji izložbe  uživat će u radovima izložbe uz ispijanje šalice svakodnevno svježe pripremljenih čajeva i doživjeti atmosferu majstorske radionice i čajne sobe. Autorica i domaćica izložbe i čajnih susreta svako poslijepodne ulazi u prostor Cijana i Čaja te zamišlja izložbu kao mjesto susreta za razgovor, upoznavanje, diskusije, razmjene…ali i usporavanja, smirenja, tišine. Pozvani ste svakog dana uz razgledavanje izložbe od 16 do 20 sati probati novi čaj dana, upoznati njegov okus, boju, miris i svojstva za naš organizam. Šalica čaja je nada, utjeha, radost i topli zagrljaj.

Plavom čarolijom cijanotipije spajamo znanost i umjetnost, slavimo rad i majstorske vještine uz uživanje u jednostavnoj ceremoniji čaja, okrijepe za duh i tijelo. Izložba ostaje otvorena do 10. siječnja 2025., a pravovremeno ćemo najaviti i radionice cijanotipije koje će biti organizirane za djecu i odrasle.

Početnicu „Cijanotipija – magično plava stara fotografska tehnika, Početnica za rad i radost“ možete kupiti na izložbi ili u Kulturno-povijesnom centru Sisačko-moslavačke županije po promotivnoj cijeni od 15€ do zatvaranja izložbe 10. siječnja 2025. (redovna cijena je 20€).